FIAT 500e

ELEGANTÝ A ŠTÝLOVÝ NA PRVÝ POHĽAD, ÚSPORNÝ A TICHÝ POD KAPOTOU

Exteriér sa nesie v retro duchu, interiér je prehliadkou futuristických prvkov. Na prvý pohľad malé, no vo vnútri prekvapujúco priestranné s množstvom odkladacích priestorov. Navonok auto ako každé iné, lenže keď si doňho sadnete, je tak… Zábavné. A tiché. Prečo?

LEBO JE ELEKTRICKÉ!

Čo si už len človek môže myslieť o šéfovi automobilky, ktorý odhovára od kúpy jeho áut? Šéf Fiatu Sergio Marchionne odporučil potenciálnym záujemcom o kúpu Fiatu 500e, aby si to rozmysleli a pokiaľ možno – aby ho ani nekupovali. „Pretože zakaždým, keď jedno takéto vozidlo predám, stojí ma to štrnásť tisíc dolárov.”

Našťastie pre Marchionneho nie je všetkým dňom koniec. Elektrický model Fiatu 500 musí predávat len v USA a aj to zďaleka nie v každom z 50 štátov. Zákony na ochranu životného prostredia mu to nariaďujú v Californii a Oregone. Ak by Fiat nemal v ponuke aj elektrické auta, nemohol by na tamojšom území predávať ani tie konvenčné.

Fiat 500e je poháňaný elektromotorom s výkonom 111 k (83 kW). Jeho dojazd činí 140 km a na 240V zásuvke sa Vám dobije za 4 hodiny. Je vybavený 24kWh kvapalinou chladenou Li-ion batériou skladajúcou sa z 97 článkov.

VŠETKO PREHĽADNE NA JEDNOM MIESTE

Za volantom sa nachádza 7″ TFT LCD displej, ktorý veľmi jednoduchou a vkusnou grafikou zobrazuje stav všetkých funkcií vozidla, vrátane úrovne nabitia batérie a celkového dojazdu.

Po zapojení vozidla do zásuvky sa na palubnej doske rozsvieti LED indikátor dobíjania ukazujúci úroveň nabitia batérie. Je dobre viditeľný aj z väčšej vzdialenosti cez čelné sklo. Úroveň nabitia auta si tak pohodlne skontrolujete bez toho aby ste museli nastúpiť.

FAREBNÉ AKCENTY TALIANSKEHO DIZAJNU

 

Fiat 500E sa vyrába v šiestich základných farebných prevedeniach:

Elektrická oranžová (Electric Orange Pearl Tri-Coat), Modrá (Retro Light Blue), Biela (Pearl White Tri-Coat), Strieborná (Billet Argento), Sivá (Granite Crystal), Čierna (Straight Black),